Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia to metoda leczenia, która składa się z zespołu oddziaływań psychospołecznych. Mają one na celu usunięcie zaburzeń zdrowotnych Pacjenta, co odbywa się poprzez zmianę sposobów jego przeżywania, poznawania i zachowania.

Leczenie nie polega na krótkotrwałym doznaniu ulgi, lecz na usuwaniu przyczyn doświadczanego cierpienia. Proces terapeutyczny przebiega w formie regularnych spotkań Pacjenta z psychoterapeutą/psychologiem. Rolą psychoterapeuty i psychologa jest między innymi ułatwienie Pacjentowi wykorzystania jego potencjału w procesie zmiany.

W odróżnieniu od poradnictwa psychologicznego, spotkania z terapeutą powinny odbywać się systematycznie, zazwyczaj raz w tygodniu. Sesja trwa 45 minut i jest prowadzona w gabinecie w Lublinie. Sesje terapeutyczne mogą odbywać się w formie stacjonarnej w mieście Lublin lub w formie psychoterapii online. Psychoterapia online jest skierowana do osób, które przebywają poza miastem Lublin. Zaleca się jednak, aby pierwsze spotkania odbywały się w gabinecie w Lublinie, co ułatwia określenie celów psychoterapii i zasad współpracy Pacjenta z psychoterapeutą.

Psychoterapeuta i psycholog powinienem także poddawać swoją pracę systematycznej superwizji oraz przestrzegać Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa oraz Psychoterapeuty.

Właściwie prowadzona psychoterapia jest poprzedzona procesem diagnostycznym w oparciu o wiedzę i doświadczenie kliniczne psychoterapeuty i psychologa. Diagnoza umożliwia dobór optymalnych metod psychoterapeutycznych i psychologicznych. Psychoterapia psychodynamiczna kładzie szczególny nacisk na relację terapeuty z Pacjentem. Prowadzi to do budowania przymierza terapeutycznego.

Psychoterapia psychodynamiczna może mieć formę terapii długo lub krótkoterminowej, w zależności od rodzaju problemów Pacjenta. Indywidualne cechy osobowości Pacjenta mogą wpływać na stosowane oddziaływania terapeutyczne.

W jaki sposób dochodzi do rozpoczęcia psychoterapii?
- po przeprowadzonej diagnozie psychologicznej oraz diagnozie różnicowej, wspólnie ustalamy cele oraz możliwe do osiągnięcia efekty psychoterapii;
- kolejne spotkanie jest sesją kontraktową. To znaczy, polegającą na zawarciu umowy pomiędzy psychoterapeutą a Pacjentem, naczęściej w formie ustnej, dotyczących przebiegu procesu leczenia, stosowanych przez psychoterapeutę i psychologa metod, a także czasu leczenia;
- podczas kolejnych spotkań jest budowana relacja terapeutyczna, która stanowi niezbędny warunek zaistnienia psychoterapii. Relacja jest istotnym czynnikiem leczącym w tym procesie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wykwalifikowany psychoterapeuta i psycholog dobiera metody oraz techniki oddziaływań i interwencji psychoterapeutycznych do potrzeb, a także możliwości Pacjenta;
- praca psychoterapeutyczna odbywa się nie tylko podczas sesji. Pomiędzy kolejnymi spotkaniami z psychoterapeutą/psychologiem w Pacjencie stopniowo dochodzi do modyfikacji sposobu przeżywania. Jest to związane między innymi z przepracowywaniem obszarów terapeutycznych oraz refleksją Pacjenta nad przyczyną doświadczanych przez siebie trudności. Stopniowe uzyskiwanie świadomości genezy   problemów powoduje osłabianie procesów wypierania i pozwala na zredukowanie przeżywanie objawów.

Nurt, w którym pracuję to psychoterapia psychodynamiczna. Do każdego Pacjenta podchodzę w indywidualny sposób opierając się na modelu biopsychospołecznym i doświadczeniu klinicznym. Praca terapeutyczna w tym paradygmacie opiera się głównie na identyfikacji, zrozumieniu i przepracowaniu nieświadomych mechanizmów psychologicznych obecnych u Pacjenta. Pacjent często nie daje sobie sprawy z genezy tych mechanizmów, co dodatkowo powoduje u niego cierpienie. Psychoterapia psychodynamiczna korzysta również z technik swobodnych skojarzeń, analizy marzeń sennych oraz interpretacji podświadomych czy wypieranych przeżyć Pacjenta. Terapeuta powinien zawsze dostosowywać strategię terapeutyczną do Pacjenta. Skuteczna psychoterapia powinna być prowadzona systematycznie, co w sposób istotny wpływa na jej skuteczność. Równie ważnym czynnikiem terapeutycznym jest motywacja i zaangażowanie Pacjenta w psychoterapię.
Psychoterapia prowadzona w oparciu o zindywidualizowany proces jest dodatkowym czynnikiem sprzyjającym osiągnięciu celów.

W celu umówienia się na konsultację w gabinecie diagnostyczno-terapeutycznym mgr Piotr Chabros w mieście Lublin lub na psychoterapię online, proszę o kontakt telefoniczny pod numerem 505 923 193.



Psychoterapia indywidualna dorosłych, stacjonarnie lub online

KONTAKT

ZADZWOŃ 505 923 193 LUB NAPISZ kontakt@piotrchabros.pl
ul. Narutowicza 43/5, 20-016 Lublin

Konsultacja Psychiatryczna na telemedyk.online



Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ