Diagnoza ADHD

Diagnoza ADHD u dorosłych

Jeśli doświadczasz trudności w organizacji codziennych czynności, zapominasz o ważnych, codziennych sprawach, towarzyszy Ci uczucie stałego napięcie i niepokoju oraz łatwo się irytujesz - wówczas warto rozważyć diagnozę w kierunku ADHD, którą można przeprowadzić w Lublinie.

ADHD najczęściej jest powiązywane z dziećmi oraz nastolatkami. Powszechnym przekonaniem jest, że dzieci wyrastają z zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i ich problemy mijają. Rosnąca świadomość społeczna oraz rozwój diagnozy psychologicznej znacząco przyczyniają się jednak to rozpowszechniania wiedzy na temat diagnozy i terapii ADHD u dorosłych. Niestety wciąż funkcjonuje wiele niewłaściwych przekonań dotyczących ADHD w tej grupie osób. Często osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi są odbierane jako leniwe, nieprzewidywalne oraz nieobecne w kontakcie z drugą osobą. W okresie dzieciństwa otrzymują krzywdzące etykiety, które nawet w dorosłych życiu wpływają na obniżenie samooceny oraz doświadczanie poczucia winy. Wiele osób z ADHD może mieć podstawione niewłaściwe rozpoznanie, a co za tym idzie - nieodpowiednio dobrane leczenie. Z tego powodu wiele osób z ADHD nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości intelektualnych, co może przekładać się w przyszłości na gorszy status socjoekonomiczny, trudności w relacjach z innymi ludźmi oraz niższą satysfakcję życiową.
Właściwie przeprowadzona diagnoza jest niezbędnym elementem w planowaniu terapii oraz optymalizacji już podjętego leczenia.

Badanie możemy przeprowadzić w formie stacjonarnej (w gabinecie w Lublinie) lub w formie zdalnej (online).
Jak to wygląda w przypadku formy zdalnej (online):
- Ustalamy dogodny do Ciebie termin
- Pierwsza wizyta jest przeznaczona na konsultację oraz wywiad. Do każdego Badanego podchodzę w indywidualny sposób, w związku z tym spotkań wywiadowych może być więcej niż jedno. Spotkanie odbywa się poprzez platformę „Skype”. Wywiad trwa 50 minut. Jeśli jesteś zainteresowany/a dalszym badaniem umawiamy się na przeprowadzenie testu.

W przypadku formy stacjonarnej badanie testowe odbywa się na komputerze oraz przy pomocy zastosowaniu tradycyjnych metod typu „papier-ołówek”.  Łączny czas badania wynosi około dwóch godzin.
Zaleca się jednak żeby badanie ADHD przeprowadzić w formie stacjonarnej w gabinecie w mieście Lublin. 

Jakie objawy mogą wskazywać na obecność ADHD?
Częste występowanie poniżej wymienionych zachowań może okazać się pomocne w diagnozie ADHD:

-doświadczasz trudności w skupieniu uwagi podczas wykonywania codziennych, rutynowych zadań;
-masz trudności w skupieniu się na szczegółach, co często prowadzi do pomijania ważnych informacji w trakcie wykonywania pracy;
-znajomi często mówią Ci, że sprawiasz wrażenie, jakbyś nie słuchał/a innych,-zdarza Ci się nie dotrzymywać terminów, trudno Ci zarządzać swoim czasem;
-zazwyczaj niechętnie podejmujesz działania, które wymagają większego wysiłku intelektualnego i zaczynasz od tego, co jest dla Ciebie łatwe i przyjemne;
-gubisz przedmioty codziennego użytku;
-wykonujesz mimowolne ruchy rękami lub nogami; 
-w dzieciństwie słyszałeś od nauczycieli „zdolny ale leniwy”, „wszędzie Ciebie pełno”;
-w okresie dorastania byłeś/łaś postrzegany/a jako niegrzeczne dziecko;
-odczuwasz przymus zmiany pozycji w trakcie siedzenia,-trudno Ci się zrelaksować i wypocząć;
-otoczenie komunikuje Ci, że jesteś przesadnie rozmowny i przerywasz innym osobom ich wypowiedzi;
-masz trudności z wypoczynkiem oraz z zasypianiem;
-masz problemy z wyczekiwaniem na swoją kolej. 

Czym jest ADHD  (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)?
To zaburzenie neurorozwojowe, które charakteryzuje się trudnościami z utrzymaniem uwagi, wzmożoną aktywnością ruchową oraz impulsywnością w podejmowanych działaniach. Zaburzenie to częściej jest diagnozowane u chłopców ze względu na nasilenie objawów nadpobudliwości psychoruchowej. 

ADHD ma kilka postaci: 
-podtyp ADHD z przeważającymi trudnościami uwagowymi, 
-podtyp ADHD łączony tzn. występowanie trudności uwagowych z nadruchliwością 
-podtyp ADHD określany jako nadpobudliwy-impulsywny. 

Dzieci, młodzież lub dorośli mogą przejawiać zróżnicowane objawy mieszczące się w spektrum ADHD, przy czym najczęściej występuje typ łączony. Przy czym takie rozróżnienie jest pomocne w planowaniu terapii.

Jakie są przyczyny ADHD?
Dokładna przyczyna wciąż nie jest znana. Na podstawie badań uważa się, że ADHD to zaburzenie o zróżnicowanej i złożonej etiologii. Liczne badania naukowe wskazują, że ADHD ma swoje źródło przede wszystkim w czynnikach biologicznych, ale na kształtowanie się objawów ma również wpływ środowisko rodzinne i społeczne.

ADHD a zaburzenia osobowości (borderline)
W celu dokładnego poznania przyczyny trudności należy przeprowadzić profesjonalną diagnozę psychologiczną (diagnoza różnicowa). Obraz kliniczny zaburzeń osobowości (osobowość chwiejna emocjonalnie, podtyp bordeline) może być zbliżony. W przypadku ADHD impulsywność oraz wahania nastroju mają zazwyczaj krótkotrwały charakter. Zaburzenia te jednak nie muszą się wzajemnie wykluczać. Ważne jest, aby właściwie przeprowadzić proces diagnostyczny w celu ustalenia głównej przyczyny doświadczanych trudności. Najważniejsze jest zrozumienie źródła problemu.

ADHD a płeć
Kolejnym powszechnym przekonaniem jest to, że na ADHD cierpią jedynie chłopcy. Nie jest to jednak zgodne z doniesieniami współczesnych badań oraz obserwacji klinicznych. ADHD występuje także u dziewczynek i kobiet, przy czym jego obraz może być nieco inny niż w przypadku chłopców. U chłopców i mężczyzn zazwyczaj dominuje impulsywność oraz wzmożona aktywność fizyczna, z kolei u dziewczynek obserwuje się przewagę trudności w koncentracji uwagi oraz tendencje do odczuwania wzmożonego niepokoju. Można zatem powiedzieć, że w przypadku chłopców objawy są bardziej widoczne, to znaczy, manifestują się na zewnątrz. 

Czy ADHD to choroba?
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie jest chorobą ! Oznacza on pewną atypowość układu nerwowego. Nie jest to jednak jednostka chorobowa, a grupa trudności o charakterze neurorozwojowym, która nie stanowią jednorodnej grupy fukcjonowania. Oznacza to, że stopień nasilenia objawów ADHD jest zróżnicowany oraz powiązany z osobowością Pacjenta. 

Leczenie i terapia
Odpowiednio dobrana terapia umożliwia znaczną poprawę funkcjonowania w każdej sferze życia (rodzinnej, zawodowej, osobistej). Po profesjonalnie przeprowadzonej diagnozie psychologicznej należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą. ADHD można leczyć farmakologicznie po otrzymaniu diagnozy od lekarza psychiatry. Należy zaznaczyć, że leczenie powinno uwzględniać także ewentualne zaburzenia współistniejące. Podczas indywidualnej konsultacji wspólnie będzie można podjąć decyzję odnośnie możliwości terapii.Dodatkowo w leczeniu ADHD zaleca się podjęcie psychoterapii, najczęściej w nurcie CBT.


Diagnoza ADHD u dorosłych

KONTAKT

ZADZWOŃ 505 923 193 LUB NAPISZ kontakt@piotrchabros.pl
ul. Narutowicza 43/5, 20-016 Lublin

Konsultacja Psychiatryczna na telemedyk.online



Cookies

Korzystając z tej witryny, automatycznie akceptujesz używanie przez nas plików cookie. Czytaj więcej.

AKCEPTUJĘ